Witamy na stronie internetowej Wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim
Europejska Nagroda Odnowy Wsi

Wątek: Polska wioska Hobbitów nagrodzona
Autor: Czytelnik
Data wysłania: 2006-01-24 14:33
Temat: Polska wioska Hobbitów nagrodzona
Treść: Aktualność:
Sierakowo Sławieńskie odebrało wczoraj nagrodę w europejskim konkursie Europejska Nagroda Odnowy Wsi. Sławę przyniosła mu bajkowa wioska hobbitów.

Sierakowo w gminie Sianów rywalizowało z miejscowościami z całej Europy w konkursie "Europejska Nagroda Odnowy Wsi" organizowanym przez Europejską Wspólnotę Roboczą -związek przedstawicieli rządów krajów unijnych, naukowców i ekspertów.

Komisji tak spodobała się Wioska Hobbitów, która od trzech lat powstaje w Sierakowie, że przyznali Sierakowowi nagrodę w kategorii osobliwych dokonań i specjalnych osiągnięć. Wioska hobbitów to urokliwy pomysł na aktywizację małej, zamieszkałej przez ok. 240 mieszkańców, nieatrakcyjnej turystycznie miejscowości, jej promocję i sposób na zarabianie pieniędzy.

Sierakowo Sławieńskie już od lat powoli zamienia się w bajkową osadę wzorowaną na prozie J.R.R. Tolkiena. W wiosce można spotkać kramy kryte strzechą, warsztaty rzemieślnicze, wieżę widokową, a sami mieszkańcy odgrywają role rycerzy, strażników, hobbitów i elfów.
Dla wioski inscenizacja ta stała się sposobem na życie ? w Sierakowie odbywają się Jarmarki Hobbitów, które przyciągają mnóstwo turystów, i powstaje coraz więcej miejsc noclegowych.

Przyznana wiosce nagroda ma charakter prestiżowy, nie wiąże się z żadnymi nagrodami pieniężnymi, czy też dotacjami. Promuje jednak miejscowość w instytucjach europejskich.

Webmaster: Marcin Sadowski