Witamy na stronie internetowej Wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim
Szkolenie wyjazdowe

PROGRAM WYJAZDU

Termin: 05-07.10.2007

Piątek, 05.10.2007           
  • Agroturystyczne Gospodarstwo Pszczelarskie "Wędrowna Barć" w Krzemienicy
 Sobota, 06.10.2007
  • Swołowo ? Kraina w Kratę
  • Swołowo ? Gospodarstwo Agroturystyczne z hodowlą kóz
  • Lubuczewo - "Złota Rybka" Gospodarstwa Agroturystycznego Jana i Danuty Rybów  
  • Słupsk ? Pracowania wyrobów z bursztynu i metali szlachetnych
  • Dolina Charlotty ? kompleks turystyczno-gastronomiczny
 

Niedziela, 07.10.2007

          
  • Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach
  • Słowiński Park Narodowy
  • Smołdzino ? Galeria poplenerowa i biesiada pierogowa
  • Ustka ? Muzeum chleba

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       "Wędrowna Barć "- Krzemienica

Krzemienica, piękna pomorska wieś, położona 15 km od Słupska w kierunku Darłowa i l km od Swołowa, w centrum "Krainy w Kratę". Ugościmy Was w specjalistycznym pszczelarskim gospodarstwie agroturystycznym "Wędrowna Barć". Nasze gospodarstwo to typowa zagroda chłopska z I połowy XIX wieku, zbudowana w systemie szachulcowym. Jest to unikalna w Europie zabudowa zagrodowa z drewnianych bali i gliny.

 W programie: pogadanka o pszczołach, informacje o produktach pszczelich pozyskiwanych w pasiece i ich walorach zdrowotnych, rozmowa o konieczności ochrony środowiska naturalnego (zdrowotność pszczół, nie skażone produkty pszczele), pokaz i demonstracja sprzętu i innych ciekawostek pszczelarskich, obserwacja rodzin pszczelich w pasiece i w ulach obserwacyjnych, omówienie z pokazem na zdjęciach postaci osobniczych pszczół degustacja miodu i pyłku kwiatowego.

Kraina w kratę ? Swołowo

     Na Pomorzu w XVIII i XIX wieku dominującym elementem krajobrazu wiejskiego było budownictwo szkieletowe. W kwatery drewnianych konstrukcji budynków wstawiano tyczki, owijano je powrósłami słomianymi i oblepiano gliną. Powierzchnie kwater bielono wapnem na biało, a belki drewniane smarowano smołą. Tak budowano chałupy mieszkalne, zabudowania gospodarcze, kuźnie, szkoły, kościoły i dwory. Do dnia dzisiejszego konstrukcje te zachowały się w wielu gminach nadmorskich (Darłowo, Sławno, Malechowo, Postomino, Ustka, Słupsk, Kobylnica Słupska, Smołdzino, Wicko). Budownictwo to było również widocznym elementem architektonicznym w miastach pomorskich w XIX i XX wieku. Obszar z tym charakterystycznym budownictwem został nazwany w 1998 roku "Krainą w kratę".

 Dolina Chatlotty

      Jedyny w Polsce ryglowy kompleks turystyczno-gastronomiczny jest wierną repliką tradycyjnego budownictwa pomorskiego - tzw. "domów w kratę". Inspiracją do jego wzniesienia stały się niebanalne dzieje Zamełowskiego Młyna, a szczególnie legenda o sile miłości i magii wody. Wszechobecny motyw miłości uosobionej w postaci Charlotty ? patronki doliny ? na pewno spotęguje romantyczne doznania odwiedzających krainę gości.

  Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Trzon dziesięciohektarowego Muzeum Wsi Słowińskiej stanowią trzy zagrody in situ. Pozostałe chałupy przeniesiono i zlokalizowano na starych siedliszczach, tworząc rekonstrukcję dawnej wsi Kluki, położonej w środku dzisiejszej wsi, po obu stronach drogi na co dzień służącej jej mieszkańcom.

Architektura budynków, piece chlebowe, piwnice i studnie, rosnące wokół drzewa, ogródki przydomowe z uprawianymi w nich warzywami i kwiatami, a także pozostawione w obejściu narzędzia rolnicze i sprzęt rybacki wiernie odtwarzają rybacką wieś słowińską i stwarzają jej klimat sprzed stu lat. Zwłaszcza, że prezentuje się tu budownictwo słowińskie od końca XVIII po lata 30-te XX wieku, uwzględniając przy tym zmiany kulturowe i gospodarcze związane z upływem czasu i postępem technicznym.

Ekspozycję kompletnych wiejskich zagród z pełnym wyposażeniem wnętrz uzupełniają w Muzeum Wsi Słowińskiej wystawy tematyczne, przedstawiające najbardziej typowe dla kultury tych ziem zajęcia ludności.

Złożoność ekspozycji skansenu pozwala na to, by stał się on miejscem, w którym można aktywnie badać i przeżywać historię regionu, prezentującym niezwykłość codziennej egzystencji Słowińców.

 Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich. Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Przyrody czy obszar wodno-błotny Ramsar.

 Muzeum Chleba ? Ustka

     Jest to jedna z nielicznych placówek tego typu w Polsce. Na poddaszu starej piekarni Eugeniusza Brzóski zobaczyć można [size=11][b]dawny sprzęt piekarniczy[/b][/size], m.in. XVII-wieczne urządzenie do wyrabiania ciasta, mieszadła do ciast i masy kremowej czy gofrownice z początku XX wieku.

Niewątpliwą ciekawostką jest przedwojenny automat do sprzedaży cukierków oraz jedna z pierwszych lodówek. Warto tu wstąpić, by nieco cofnąć się w przeszłość.

 autor strony: Dariusz Iwaniec

Webmaster: Marcin Sadowski