Witamy na stronie internetowej Wioski Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim
Wieś Sierakowo Sławieńskie

Wieś Sierakowo Sławieńskie, gmina Sianów

        Wieś Sierakowo Sławieńskie jest niewielką wsią położoną 22km na wschód od Koszalina. Budowana w układzie owalnicy, po rozbudowach pod koniec XIX wieku i na początku wieku XX, zyskała kształt wielodrożnicy. Liczy 216 mieszkańców (18.10.2004).
       Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwy osobowej Sirak lub Żyrak. Sierakowo może poszczycić się tym, że jest najstarszą miejscowością w okolicy. Pierwsza wzmianka o Sierakowie pochodzi z 1267 roku. Wieś należała wtedy do kościoła w Niemicy.
        Bardzo ciekawym elementem miejscowej architektury jest wznoszący się na wzgórzu pośrodku wsi gotycki kościół. Za datę powstania budowli przyjmuje się przełom XIV/XV w. W II połowie XVII wieku został przebudowany. Dzisiejszy plac wokół kościoła, obsadzony świerkami i tujami stanowi pozostałość pierwotnego cmentarza wiejskiego. Od północy kościół graniczy z dawnym sadem dworskim.
        Na południowy zachód od wsi, tuż pod lasem, pod koniec XIX wieku wytyczono cmentarz. Do dziś można oglądać stare nagrobki na mogiłach dawnych mieszkańców. Współczesny cmentarz sąsiaduje ze starszą częścią.

Specjalizacja wsi Sierakowo Sławieńskie będzie się opierać na zagadnieniach związanych z tematyką twórczości J.R.R. Tolkiena, a w szczególności z postaciami Hobbitów. W ramach tworzenia i rozwijania produktu wsi powstaną kolejne charakterystyczne budowle (np. domki Hobbitów), przestrzeń do prowadzenia gier RPG (pod dachem i w terenie), rozwinięty zostanie warsztat kowalski, powstaną gospodarstwa edukacyjne. Mieszkańcy przygotują hobbicką ofertę kulinarną, prowadzone będą gry terenowe. Oferta Sierakowa będzie również adresowana do osób niepełnosprawnych.

W Sierakowie Sławieńskim powstaje wioska tematyczna, dla której inspiracją stała się  proza J.R.R. Tolkiena. Wśród wielu ras zamieszkujących stworzone przez niego światy byli Hobbici, zamieszkujący Hobbiton. Byli oni niewielkiego wzrostu, chodzili boso, zamieszkiwali pięknie urządzone norki w ziemi.  Pod wieloma względami można Hobbitów traktować jako modelową społeczność wiejską.

Wioskę Hobbitów w Sierakowie Sławieńskim tworzą 2 wzajemnie uzupełniające się elementy - ludzie oraz infrastruktura. Ludzie to głównie członkowie Stowarzyszenia Hobbiton. Organizują Jarmarki Hobbitów, przyjmują w Hobbitonie zorganizowane grupy. Na co dzień żyją swoim życiem, ale od czasu do czasu zamieniają się w hobbitów, elfów czy krasnoludów, by zabrać gości w magiczny świat hobbickich przygód, gier i zabaw. Infrastruktura to przede wszystkim plac, na którym stoją główne zabudowania Wioski Hobbitów (m.in. Domek Hobbita, Wieża Elfów). We wsi i wokół wsi rozrzucone są też inne zabudowania i miejsca zaadaptowane na użytek Wioski Hobbitów, tj. Domek Hobbita nad stawem, Kuźnia Krasnoludów, Smocza Jama, Las Elfów.

Przygoda w Wiosce Hobbitów zaczyna się na centralnym placu. Uczestnicy przebierają się, zdobywają mapy i/lub przewodnika, otrzymują zadanie i ruszają na trasę wokół wsi, pełną przygód i niebezpieczeństw. Po drodze napotykają postacie wprost z prozy Tolkiena, wykonują zadania, pokonują przeszkody, uciekają lub gonią, przenoszą informacje, zdobywają artefakty... po czym powracają na plac, by w cieniu gospody odpocząć po trudach przebytej trasy. Czekają tu na nich również hobbickie gry i zabawy, prowadzone przez mieszkańców Sierakowa.

 

 

Webmaster: Marcin Sadowski